Nuklearna energija
From Wikipedia
Nuklearna ili atomska energija je naziv za energiju koja se oslobađa pri procesima transmutacije atomskih jezgara.
U užem smislu pod nuklearnom energijom se smatra primjena kontroliranih nuklearnih reakcija u svrhu pokretanja različitih uređaja. To se najčešće događa u nuklearnim elektranama.
Nuklearna energija danas proizvodi 17 % električne energije u svijetu, odnosno 7 % globalne energije.
Počela se komercijalno primjenjivati od 1950-ih godina, ali su se od 1970-ih počele javljati kritike zbog još uvijek neriješenog problema koji predstavlja radioaktivni otpad, odnosno bojazni od katastrofalnih posljedica koje bi mogle izazvati nesreće ili sabotaže, te strah da bi nuklearna energija mogla poslužiti za proizvodnu nuklearnog oružja. Svi ti argumenti su dobili na snazi nakon katastrofe u Černobilu 1986. godine, te su pod pritiskom pokreta za zaštitu okoline mnoge države počele zatvarati, odnosno obustavljati izgradnju novih nuklearnih elektrana.
No, u posljednje vrijeme se pod uticajem teorije o globalnom zatopljenju i sve većih problema u opskrbi fosilnim gorivima počeo preispitivati stav prema nuklearnoj energiji. Većina zemalja istočne Azije upravo u njoj vidi ključ svoje ekonomske nezavisnosti, odnosno motor budućeg razvoja.