Čelik
From Wikipedia
Čelik ili ocel je metastabilno kristalizirana Fe-C (željezo - ugljik) legura s manje od 2% C uz prisutne pratioce (silicij, mangan) i nečistoće (fosfor, sumpor i druge) i eventualni dodatak jednog ili više legirnih elemenata.
Golema primjena čelika u suvremenoj civilizaciji osniva se na njegovim svojstvima (čvrstoća, tvrdoća, duktilnost, elastičnost, otpornost prema koroziji i toplini, magnetska permeabilnost, toplinska vodljivost i dr.), koje se ne mogu postići drugim, jednako pristupačnim i jeftinim materijalima.
Čelik se dobiva pročišćavanjem sirova željeza koje sadržava 3,5 - 4 % ugljika i redovito u raznim postocima silicijuma, mangana, fosfora i sumpora. Taj je proces zapravo izgaranje tih elemenata i izdvajanje oksida u obliku troske ili plina.
Do 14. vijeka čelik se dobivao direktno iz rude pomoću drvenog ugljena; u čeliku je bilo ostataka troske, pa se dalje kovanjem čistilo i obrađivalo.
U 15. vijeku izgrađene su prve visoke peći, kod kojih je mijehove za uvođenje zraka u peć pokretala vodena energija. Produkt visokih peći bilo je sirovo željezo. Tako je dobiven proizvod za novi metalurški proces: prečišćavanje sirova željeza. Kasnije su se razvili razni postupci: prečišćavanje na ognjištu, pudlovanje, taljenje čelika u loncima, zatim moderni postupci: konvrertorski, martenski i električni.
Prema postotku ugljika čelik se dijeli na meki koji ima do 0.5% ugljika i tvrdi ili alatni koji ima 0.5% do 1.7% ugljika. Meki čelik ima veliku elastičnost, može se kovati, valjati, zavarivati, ali se ne da kaliti. Odlikuje se velikom tvrdoćom i čvrstoćom. Tvrdi ili alatni čelik se zbog veće količine ugljika može kaliti pa postaje još tvrđi.
Ovaj članak je u začetku. Uključite se i pomozite Wikipediji proširujući ovaj članak! |
[uredi - уреди] Izvori
- "Svojstva i primjena materijala", Filetin, Kovačiček, Indolf, Zagreb 2002.
[uredi - уреди] Vanjski linkovi
- Extensive picture gallery about all methods of making and shaping of iron and steel in North America and Europe. In German and English.
- Exhibition of Persian Steel
- International Iron & Steel Institute (IISI)
- Steel Alloys and Their Classification
- steeluniversity.org
- Quenched & Tempered Steel Alloys
- Quench hardening of steel
- CIMsteel Integration Standards (CIS/2)
- Steel in 20th-century architecture
- Steel Heat Treating
- Scottish Steel Works History