Samarska kultura
From Wikipedia
Samarska kultura bila je eneolitska (bakarno doba) kultura ranog 5. milenijuma pne. u oblasti Samarskog zavoja na srednjem toku Volge, otkrivena za vrijeme arheoloških iskapanja u blizini sela Sjezžeje (Съезжее) u Rusiji. Dolina Samare također sadrži nalazišta iz kasnijih kultura, koje se zajednički opisuju kao "Samarske kulture" ili "Kulture doline Samare". Na nekim od tih nalazišta se trenutno vrše iskopavanja. "Samarska kultura", međutim, je rezervirana za rani eneolit u toj oblasti.
"Eneolit" ima slično značenje. Eneeolitska kultura oblasti je pravo ime, što se odnosi na Samarsku kulturu, kasniju hvaljinsku kulturu i još kasniju Yamna kulturu. Za njih se ponekad koriste izrazi rani, srednji (razvijeni) i kasni eneolit, s time da se umjesto kulture koristi period; npr. Samarski period. "Eneolitski" je uobičajeni izraz koji se koristi za bilo koju kulturu u eneolitskom stadiju razvoja oruđa. Ne odnosi se na vremenski okvir.
Ovaj članak vezan uz arheologiju je u začetku. Uključite se i pomozite Wikipediji proširujući ovaj članak! |
[uredi - уреди] Vanjski linkovi
- The Horse in Mortuary Symbolism...
- Mitochondrial DNA and the origins of the domestic horse
- Widespread Origins of Domestic Horse Lineages
[uredi - уреди] Izvori
- J. P. Mallory, "Samara Culture", Enciklopedija indoevropske kulture, Fitzroy Dearborn, 1997.
- Marija Gimbutas, "The Civilization of the Goddess", HarperSanFrancisco, 1991, ISBN 0-06-250368-5 or ISBN 0-06-250337-5