Prosvjetiteljstvo
From Wikipedia
Prosvjetiteljstvo je duhovni pokret u Evropi 18. vijeka koji je nastojao zamijeniti dotadašnji dogmatski pristup u književnosti, filozofiji i nauci s individualnim kritičkim promišljanjem.
Na prosvjetiteljstvo veoma je uticao racionalizam. U prosvjetiteljstvu um je vrhovno načelo, i rješenja svih pitanja vezana su za svjetla uma (pro-svjetiteljstvo).
Prosvjetiteljstvo daje optimistični pogled na budučnost; smatra da će čovječanstvo u budućnosti ostvariti ono što je racionalno. Ono daje kritiku prošlosti, posebno srednjeg vijeka kojeg su smatrali vijekom neznanja i predrasuda. Ciljevi u prosvjetiteljstvu su: prirodno pravo, prirodni odgoj, prirodna religija.
Prosvjetitelji sakupljaju korisna znanja u cilju podučavanja i odgoja. Tako nastaje značajno djelo u historiji kulture "Enciklopedija ili obrazloženi rječnik nauke, umjetnosti i zanata". Enciklopedija je pisana od 1751. do 1780. godine i objavljena je u 35 knjiga.
Centar ovog pokreta je Francuska. Odlika prosvjetitelja je ta što se oni usmjeravaju na praktične životne probleme kao što su (država, vlast, vjera, odgoj, moral i drugo).
Glavni predstavnici prosvjetiteljstva u Francuskoj su:
- Pierre Bayle
- Charles Montesqieu (Montesquieu)
- Voltaire
- Jean-Jacques Rousseau
Smatra se da je prosvjetiteljstvo imalo značajan utjecaj na ideologe francuske revolucije.
[uredi - уреди] Relevantni članci
- Filozofija
- Novovjekovna filozofija
Ovaj članak vezan uz historiju je u začetku. Uključite se i pomozite Wikipediji proširujući ovaj članak! |