Jadranska liga
From Wikipedia
Jadranska liga (NLB liga; pretodno Gudjir liga) je košarkaška liga u kojoj se takmiče klubovi iz bivših republika SFRJ: Srbije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Slovenije i Crne Gore.
Liga postoji uporedo sa domaćim prvenstvima u svakoj zemlji; svi timovi igraju u Jadranskoj ligi i prvenstvu svoje zemlje. Jadranska košarkašaka asocijacija, koja organizuje Jadransku ligu, je punopravni član ULEB-a.
Liga je inspirisana Baltičkom ligom, sličnim takmičenjem u baltičkim zemljama.
Sadržaj/Садржај |
[uredi - уреди] Istorija
Raspadom SFRJ 1991. raspala se i košarkaška liga koja se igrala na području te države. Košarkaške lige u sada samostalnim državama Bosni i Hercegovini, Srbiji, Crnoj Gori, Hrvatskoj i Sloveniji nikad nisu dosegle kvalitet koji je postojao u ligi bivše SFRJ.
2001. godine predstavnici KK Bosna, KK Budućnost, KK Cibona i KK Union Olimpija su osnovali Jadransku ligu u koju su se uključili i drugi predstavnici iz BiH, Hrvatske i Slovenije. Prve godine se u Jadranskoj ligi takmičilo 12 timova. Naredne sezone u ligi se takmičila KK Crvena zvezda, prvi klub iz Srbije, kao i izraelski Makabi Tel Aviv. Makabi je napustio ligu sledeće sezone, ali je liga proširena na 14 timova u 2003/04 i na 16 timova 2004/05. Liga se u sezoni vratila na 14 timova. U septembru 2006. liga je potpisala sponzorski ugovor sa Novom ljubljanskom bankom (NLB) i promenjeno joj je ime u NLB liga.
[uredi - уреди] Sistem takmičenja
Kao i većina drugih košarkaških liga i Jadranska liga se igra u dva dijela. Prvi dio takmičenja se odvija po dvostrukom bod-sistemu, tako što svaka ekipa igra sa drugim timom po jednu na domaćem i jednu na gostujućem terenu. Najbolji timovi iz ligaškog dela idu u plej-of rundu.
Od sezone 2001/02 do 2003/04 dalje bi se kvalifikovala četiri tima, a pobednik bi se odlučivao na fajnal-foru. Od sezone 2005. timovi idu na fajnal-ejt. Svaka runda plej-ofa se sastoji iz jedne eliminacione utakmice, što nije često u evropskim ligama. Međutim, pošto klubovi iz Jadranske lige igraju u svojim domaćim prvenstvima i u evropskim takmičenjima, trenutni format je ograničen na ovaj sistem.
[uredi - уреди] Učesnici (2006/2007)
U sezoni 2006/2007 nastupaju ekipe:
- KK Bosna - Sarajevo, Bosna i Hercegovina
- KK Cibona - Zagreb, Hrvatska
- KK Crvena zvezda - Beograd, Srbija
- KK Domžale - Domžale, Slovenija
- KK Hemofarm - Vršac, Srbija
- KK Partizan - Beograd, Srbija
- KK Zagreb - Zagreb, Hrvatska
- KK FMP Železnik - Beograd, Srbija
- KK Slovan - Ljubljana, Slovenija
- KK Budućnost - Podgorica, Crna Gora
- KK Union Olimpija - Ljubljana, Slovenija
- KK Zadar - Zadar, Hrvatska
- KK Split - Split, Hrvatska
- HKK Široki - Široki Brijeg, Bosna i Hercegovina
Ekipe koje su ispale na kraju prošle sezone su:
[uredi - уреди] Prošli pobednici
- 2005-2006 - KK FMP Železnik
- 2004-2005 - KK Hemofarm
- 2003-2004 - KK FMP Železnik
- 2002-2003 - KK Zadar
- 2001-2002 - KK Union Olimpija